LAZER KESİM FERFORJE NEDİR?

heading

LAZER KESİM FERFORJE NEDİR?

           Öncelikle lazer ışını ile ilgili bilgi vermek faydalı olacaktır. Lazer ışını; karbondioksit bulunduran lazer tezgahları üzerinde, karbondioksit gazına elektrik akımı yönlendirerek gerçekleştirilir. Bu işlem sonucu elde edilen ışınlarla yapılan kesimlere de lazer  kesim denmektedir.

           Bundan yola çıkarak, lazer ferforje işlemini açıklayabiliriz. Lazer ferforje, lazer kesim kullanarak, ferforje ürünlerinin elde edilmesidir. En büyük amacı da minimum seviyede hata ile ürünler ortaya çıkarabilmektir. Üretim aşamasında sağladığı kolaylık, lazer kesim ferforjenin kullanımını fazlasıyla artırmıştır. Aynı zamanda ortaya çıkan ürünlerin de daha hatasız ve estetik görünüme sahip olmasıyla, lazer ferforje ürünlerinin gördüğü ilgi artmıştır. Çelik, nikel vb. elementlerin alaşımlarıyla da bu işlem yapılabilmektedir. Bu sayede işlemler daha kısa sürmekte ve birden fazla kalıplar halinde gerçekleşebilmektedir.

           Lazer ferforjenin avantajlarından bahsetmemiz gerekirse bunu kategoriler halinde inceleyebiliriz. Maliyet açısından düşünülürse; birden fazla kalıbın aynı plaka üzerinden işlenmesi, aynı anda birden fazla ürünün işleminin yapılabilmesi ve hatanın az olup ürünlerin çöpe gitmemesi önemli bir avantajdır. Kalite açısından düşünürsek; deformasyonların ve hataların neredeyse yok gibi minimum seviyeye indirilmesi, çok daha ayrıntılı motif ve modellerin işlenebilmesi kaliteyi artıran etkenlerdendir. Zaman kazandırması elbette ki gözden kaçmayacak kadar büyük bir avantajken ortaya çıkan ürünlerin tasarımının ilgiyi artırması da ekstra bir avantaj sayılabilir.

           Son dönemlerde fazlaca ilgi gören bir işlem olan ferforjeye, büyük avantajlar sağlayan lazer kesim aynı zamanda gelişimine de katkı sağlamıştır diyebiliriz. Çünkü bu avantajlar göz önünde bulundurulursa, lazer kesim işleminin kullanılması, ferforjeye olan ilginin artmasına sebep olmuştur. Mimaride eskiden beri fazlaca kullanılan ve tarihimiz mimarisinde de büyük bir yere sahip olan bu ferforje işleminin, lazer kesimle birleşerek gelişmesi güzel bir olaydır. Bu sayede zamandan tasarruf sağlanıp daha kaliteli ürünler üretilip, halkın kullanımına sunulabiliyor. Daha sağlam ve daha kullanışlı lazer kesim ferforjeler, müşterileri hem görünümsel hem de yapısal olarak daha fazla tatmin ediyor.

           Ferforje işlemi yapan birçok firma günümüzde bu lazer kesim işlemini tercih etmektedir. Eğer siz de bunu tercih etmek istiyorsanız, yapmanız gereken lazer kesim işlemine sahip olan bir ferforje firması bulmak. Sonrasında istediğiniz model ve boyutta, iç ve ya dış mimaride kullanabileceğiniz lazer kesim ferforje ürünleri temin edebilirsiniz. Alacağınız hizmet son teknolojide, hızlı ve kusursuza yakın olacaktır.

LAZER KESİM FERFORJE NEDİR?

LAZER KESİM FERFORJE NEDİR?

LAZER KESİM FERFORJE NEDİR?LAZER KESİM FERFORJE NEDİR?            Öncelikle lazer ışını ile ilgili bilgi vermek faydalı olacaktır. Lazer ışını; karbondioksit bulunduran lazer tezgahları üzerinde, karbondioksit gazına elektrik akımı yönlendirerek gerçekleştirilir. Bu işlem sonucu elde edilen ışınlarla yapılan kesimlere de lazer  kesim denmektedir.            Bundan yola çıkarak, lazer ferforje işlemini açıklayabiliriz. Lazer ferforje, lazer kesim kullanarak, ferforje ürünlerinin elde edilmesidirDEVAMI

FERFORJECİ KİMDİR?

FERFORJECİ KİMDİR?FERFORJECİ KİMDİR?           Ferforje işlemi, Osmanlı tarihine kadar dayanan bir işlemdir. Osmanlı mimarisinden bu yana, tarihimizde birçok mimari yapılardı (cami,saray vb.) kullanılmış bir işlemdir. Estetik açıdan fazlasıyla tatmin edici sonuçlar ortaya çıkaran bu işlem, demirin dövülmesiyle ortaya çıkmaktadır.            Elbette ki bu kadar estetik sonuçlar ortaya çıkaran ferforje işlemi, hünerli ve işçiliği yüksek kişiler tarafından gerçeDEVAMI

FERFORJE NEDİR?

FERFORJE NEDİR?FERFORJE NEDİR?           Ferforjeyi en genel halinde tanımlamak gerekirse bir sanat diyebiliriz. Adının kökeni Fransızca'dan "fer forge" ifadelerinden gelmektedir. Bu ifadelerin anlamı ise "dövme demir"dir. Ferforjenin sözlük anlamı ise kapı pencere vb. kullanım alanlarına, estetik görünüm amacıyla üretilip takılan dövme demirdir.             Bu dövme işlemi sonucunda estetik görünüme sahip demirler ortaya çıkar. Ferforje ile üretilen bu demirler birden çok alanda kullanımaDEVAMI