FERFORJE NEDİR?

heading

FERFORJE NEDİR?


          Ferforjeyi en genel halinde tanımlamak gerekirse bir sanat diyebiliriz. Adının kökeni Fransızca'dan "fer forge" ifadelerinden gelmektedir. Bu ifadelerin anlamı ise "dövme demir"dir. Ferforjenin sözlük anlamı ise kapı pencere vb. kullanım alanlarına, estetik görünüm amacıyla üretilip takılan dövme demirdir.
            Bu dövme işlemi sonucunda estetik görünüme sahip demirler ortaya çıkar. Ferforje ile üretilen bu demirler birden çok alanda kullanıma sunulmaktadır. Bu alanlara örnek vermemiz gerekirse; bahçe, pencere, merdiven, balkon korkulukları, evlerimizde kullandığımız süs eşyaları, sandalye, kapı ve masalar kapsanabilir. 
           Peki nedir bu ferforjenin avantajları? Tabiki kullanım amacını da düşünürsek, güvenlik sağlaması en önemli avantajlarındandır. Bu güvenliği yerine getirirken temelinin ve yapısının sağlam olması da önemli faktörlerden biri tabiki. Çevreye olumsuz bir etkisinin bulunmaması yani çevre dostu elementlerden oluşması da güzel bir etkendir. Aynı zamanda bakımının ve temizliğinin kolay olması da ferforjenin kullanıcılara sağladığı büyük kolaylıklardan. Bu temel amaçlarının yanı sıra, göze hitap eden ve dikkat çekici tasarımlara sahip olması, kullanıcılara cazip gelen özelliklerin arasında yerini alıyor. 
           Gerek amaçsal yapısıyla gerek görünümüyle büyük öneme sahip olan bu işçilik, mimari çalışmalarda küçümsenemeyecek kadar önemlidir. Dış ya da iç mekan kapsamında herhangi bir alanda estetik olarak kullanılabilir ve metal oluşumuyla sağlamlığa sahiptir. Motif seçimine göre farklı biçimlere giren ferforje ürünleri zevke göre inşa edilir.
            Ferforjenin tarihi gelişimine ve bir sanat oluşumuna kadar gelişine bakarsak, temel işlemini söyleyebiliriz. Demir ustaları, kömür ocakları içinde kızan demiri döverek şekil vermişlerdir. Zamanla oluşan şekiller de ferforjenin bir sanata dönüşmesine neden olmuştur. Büyük hüner ve işçilik gerektiren ferforje, eski zamanlardan bu yana büyük gelişimler  göstermiştir. Teknolojinin de gelişmesiyle, ferforje günümüzde fabrikalardaki makinelerde de üretilmektdir. 
           Kişinin isteğine göre motif kalıplarından seçilene göre yapılıp, evinizin ya da sahip olduğunuz mekanın istediğiniz alanına takılabilen ferforje ürünleri, günümüzde çokça tercih edilmektedir. Özellikle ülkemizde, eskiye de dayanan gelişimiyle büyük öneme sahip olan ferforje işlemi, müşterilere kolaylık ve kaliteli hizmet sunmasıyla biliniyor. Fiyat olarak kiloya göre hesaplanan bu ürünler bütçeyi çok fazla zorlamayacak rakamlarda hizmete sunuluyor.

FERFORJE NEDİR?

LAZER KESİM FERFORJE NEDİR?

LAZER KESİM FERFORJE NEDİR?LAZER KESİM FERFORJE NEDİR?            Öncelikle lazer ışını ile ilgili bilgi vermek faydalı olacaktır. Lazer ışını; karbondioksit bulunduran lazer tezgahları üzerinde, karbondioksit gazına elektrik akımı yönlendirerek gerçekleştirilir. Bu işlem sonucu elde edilen ışınlarla yapılan kesimlere de lazer  kesim denmektedir.            Bundan yola çıkarak, lazer ferforje işlemini açıklayabiliriz. Lazer ferforje, lazer kesim kullanarak, ferforje ürünlerinin elde edilmesidirDEVAMI

FERFORJECİ KİMDİR?

FERFORJECİ KİMDİR?FERFORJECİ KİMDİR?           Ferforje işlemi, Osmanlı tarihine kadar dayanan bir işlemdir. Osmanlı mimarisinden bu yana, tarihimizde birçok mimari yapılardı (cami,saray vb.) kullanılmış bir işlemdir. Estetik açıdan fazlasıyla tatmin edici sonuçlar ortaya çıkaran bu işlem, demirin dövülmesiyle ortaya çıkmaktadır.            Elbette ki bu kadar estetik sonuçlar ortaya çıkaran ferforje işlemi, hünerli ve işçiliği yüksek kişiler tarafından gerçeDEVAMI

FERFORJE NEDİR?

FERFORJE NEDİR?FERFORJE NEDİR?           Ferforjeyi en genel halinde tanımlamak gerekirse bir sanat diyebiliriz. Adının kökeni Fransızca'dan "fer forge" ifadelerinden gelmektedir. Bu ifadelerin anlamı ise "dövme demir"dir. Ferforjenin sözlük anlamı ise kapı pencere vb. kullanım alanlarına, estetik görünüm amacıyla üretilip takılan dövme demirdir.             Bu dövme işlemi sonucunda estetik görünüme sahip demirler ortaya çıkar. Ferforje ile üretilen bu demirler birden çok alanda kullanımaDEVAMI